91 818 60 20
504 553 955

Pytania i porady

Odpowiedzialność za długi

Odpowiedzialność za długi męża wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej

Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą. Nie chciałabym jednak aby ewentualne długi powstałe w związku z prowadzoną przez niego firmą obciążały moją osobę. Co mogę zrobić? Jakie dokumenty będą potrzebne?

Najprostszym rozwiązaniem będzie sporządzenie przez Państwa umowy majątkowej małżeńskiej ustanawiającej rozdzielność majątkową. Z chwilą podpisania takiego aktu notarialnego majątek wspólny przestaje istnieć, a każde z Państwa będzie posiadało swój majątek osobisty. W tej sytuacji za długi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej odpowiadał będzie jedynie mąż, chyba że powstały jeszcze przed podpisaniem takiej umowy. Umowę majątkową małżeńską można w każdej chwili rozwiązać, a wtedy powracacie Państwo do wspólności majątkowej małżeńskiej. Jeżeli zdecydujecie się Państwo na taką umowę, po wstępnym umówieniu terminu w kancelarii, musicie się Państwo stawić w kancelarii obydwoje wraz z ważnymi dowodami osobistymi lub paszportami. Trzeba również zabrać ze sobą skrócony odpis aktu małżeństwa wydany przez urząd stanu cywilnego. Nie jest możliwe ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną.

W przypadkach konfliktowych, gdy brak jest zgody drugiego małżonka, a istnieją ku temu ważne powody, rozdzielność majątkową można ustanowić przed sądem. W przypadku szczególnie uzasadnionych okoliczności sąd również ma możliwość ustanowienia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną.

Zadaj Pytanie